Henkilökunnan lukupiiri ja japanilainen maaginen realismi
Kirjaston henkilökunnan lukupiiri kokoontui maaliskuussa keskustelemaan japanilaisen Emi Yagin kirjasta Venus ja minä. Kirja kuuluu Otavan kirjastoon ja on mukavan ohkainen. Mutta kuten me kaikki huomasimme, ohkainen kirja ei välttämättä ole nopealukuinen tai helppo.
Venus ja minä herätti ilahduttavan paljon keskustelua ja kaikki olivat samaa mieltä siitä, että kirja ei ollut kenenkään lemppari, tai kirjasta ei kauheasti pidetty, mutta se herätti ajatuksia ja myöskin polveilevaa keskustelua. Kirjassa on erikoisia teemoja ja tapahtumia joita pohdittiin eri kanteilta ja mietittiin miten ne olivat meihin vaikuttaneet. Osa porukasta oli lukenut kirjan jo aiemmin, ja osa luki sen vartavasten tätä tapaamista varten. Kaikista oli mielenkiintoista lukea kirja.
Kirja kertoo Rika-nimisestä naisesta joka palkataan latinankielitaitoisena juttelemaan kerran viikossa Venus-patsaalle eräässä museossa. Venus kaipaa juttuseuraa, mutta puhuu vain latinaa. Rika on oppinut latinaa ollessaan vaihto-oppilaana Suomessa. Tämä ei suinkaan ole kirjan ainoa outo piirre, Rikan ympärille on kasvanut paksu keltainen sadetakki, joka vaikuttaa Rikan elämään monin tavoin. Se hiostaa, on tiellä, estää välillä kuulemasta tai näkemästä ympärilleen. Muut ihmiset eivät näe sadetakkia, mutta se on Rikan päällä ihan koko ajan, eikä sitä voi riisua.
Näiden asioiden ympärille kirja on kirjoitettu, kirjassa ei varsinaisesti ole juonta, päähenkilö jää jotenkin etäiseksi ja lukemista hankaloittaa lukujen puute. Nämä ovat varmasti tehokkaita keinoja kommunikoida ihmisen ulkopuolisuutta, erillisyyttä ja irrallisuutta yhteiskunnassa sekä estetiikan tärkeyttä ja estetiikan tajua. Täytyy mainita että kirjassa oli erikoinen seksikohtaus, jollaisia ei useinkaan ole tullut luettua. Virkistävää lukea jotain niin erilaista. Kirja saattaa avata silmiä monin tavoin jos teemoja jää pohtimaan, tai sen voi lukea vain ohuena kirjana jos japanin kulttuuri ja elämä kiinnostavat.
Seuraava lukupiirin kokoontuminen on toukokuussa ja tiedossa tanskalaista kirjallisuutta!
.jpg)
Kommentit
Lähetä kommentti